Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewiele trzeba, aby dostosować się do wyroku TSUE

08 listopada 2021 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz
źródło: materiały prasowe

Wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej jest bardzo proste. Dobremu prawnikowi zajęłoby to pół dnia – uważa Wiesław Kozielewicz, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

 

Czy obecna organizacja Sądu Najwyższego – podział na izby, liczba sędziów – sprawdza się w praktyce?

Oczywiście, że należy dokonać zmiany co najmniej w zakresie Izby Dyscyplinarnej, a to w związku z treścią wyroku z 15 lipca 2021 r. TSUE. Chodzi o usytuowanie tej izby w strukturze SN oraz zmianę jej kształtu ustrojowego.

Pytam nie bez powodu, bowiem rząd szykuje rewolucję w SN. Powstać ma zupełnie nowy SN. Jak pan ocenia ten pomysł?

To nie jest prosta sprawa. Oczywiście władza ustawodawcza ma prawo dokonywać zmiany w zakresie ustroju sądów, w tym także i SN. Jednakże zmiany co do zakresu właściwości SN, czyli jakie rodzaje spraw mają do niego trafiać, powinny być skorelowane ze zmianami w ustroju sądów powszechnych i sądów wojskowych. Sąd Najwyższy, zgodnie z art. 183 ust. 1 Konstytucji RP, sprawuje bowiem nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. W ramach tego nadzoru rozpoznaje różnego rodzaju środki odwoławcze od orzeczeń tych sądów. Powszechne jest przekonanie, że wymiar sprawiedliwości w Polsce wymaga głębokiej reformy. Na jej sensowne przeprowadzenie potrzeba minimum od sześciu do ośmiu lat. Przede wszystkim należy w drodze zmian wielu ustaw ograniczyć kognicję sądów rejonowych. ,,Drobne" sprawy dotyczące np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12111

Wydanie: 12111

Spis treści

Reklama

Zamów abonament